Эксперт в области солнечной
энергетики для дома
+38 (068) 499-09-43
+38 (050) 637-76-33
Прием звонков:
Пн-Вс с 09:00 до 18:00

4 червня Верховна Рада України 273 голосами ухвалила в цілому проект закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії (№ 2010-д)

Так, Верховна Рада знизила зелений тариф для сонячних електростанцій. Ухваленим законопроектом також передбачається, що для розрахунку електроенергії більше не буде застосовуватися піковий коефіцієнт 1,8. Законом запроваджується стимулюючий коефіцієнт, який застосовується до «зеленого тарифу» при використанні вітчизняного обладнання. Крім того, документ дозволяє фізичним особам встановлювати не тільки сонячні, а й вітрові установки потужністю до 30 кВт (зараз — до 10 кВт) та продавати надлишок електроенергії.

Проект розроблений з метою приведення обсягу державного стимулювання розвитку альтернативної електроенергетики до загальносвітових норм, створення сприятливих умов для збалансованого розвитку ринку електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел.

Автор законопроекту народний депутат України Олександр Домбровський зазначив, що сьогодні розвиток відновлюваних джерел енергії має стратегічне значення для української економіки. Прийняття законопроекту забезпечить становлення нового, перспективного та інноваційного сектора відновлюваної енергетики, що сприятиме формуванню енергетичної незалежності України. Законопроект передбачає впровадження абсолютно прозорого та зрозумілого підходу до державного стимулювання розвитку альтернативної енергетики як екологічно безпечної та економічно ефективної галузі.

Ключові позиції законопроекту № 2010-д

 1. Введення єдиної формули розрахунку «зеленого» тарифу для всіх видів енергії: з формули розрахунку «зеленого» тарифу для електричної енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання та мікро-, міні- та малими ГЕС, виключений коефіцієнт пікового навантаження;
 1. Гарантія закупівлі ОРЕ (гарантованим покупцем) електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, поширюється лише на корисний відпуск (за винятком обсягу електроенергії, спожитої на власні потреби в електричній енергії такого об’єкта електроенергетики);
 2. У зв’язку з курсовими коливаннями величини «зеленого» тарифу переглядаються щоквартально — за середнім офіційним валютним курсом Національного банку України за останні ЗО календарних днів, що передують даті останнього у кожному кварталі засідання національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;
 3. Прив’язка величини «зеленого» тарифу до курсу євро діє до кінця строку дії «зелених» тарифів (до 2030 року), але не поширюється на об’єкти електроенергетики, введені в експлуатацію після 2025 року.
 4. «Зелений» тариф для об’єктів електроенергетики, введених в експлуатацію з 01.07.2015, встановлюється на рівні:
 1. «Зелений» тариф для приватних сонячних/вітрових установок розповсюджується на установки потужністю до 30 кВт: підлягає перегляду з урахуванням курсових коливань.
 2. Вимогу щодо місцевої складової скасовано.
 3. Надбавка до «зеленого» тарифу за використання обладнання українського виробництва вводиться до 2030 року, але не поширюється на об’єкти електроенергетики, введені в експлуатацію після 2025 року:

  Рівень надбавки, %

  Дотримання рівня використання
  обладнання українською виробництва, %

  5

  З0

  10

  50

 1. Скасовані пільги з приєднання об’єктів електроенергетики, що здійснюють виробництво електричної енергії з альтернативних джерел, до електричних мереж.
 2. У відповідність до вимог Директиви Європейського парламенту та Ради 2009/28/ЕС приведений термін «біомаса».
 3. Для наземних СЕС, величина встановленої потужності яких перевищує 10 МВт, що були введені в експлуатацію до 01.07.2015, передбачений спеціальний тимчасовий режим стимулювання, (відповідні коефіцієнти «зеленого» тарифу обчислені без врахування пікового коефіцієнта).

Для приватних домогосподарств пропонуються наступні тарифи в залежності від дати введення СЕС в експлуатацію

 

з 1 липня
по 31 грудня
2015 року

1 січня 
по 31 грудня
2016 року

в 2014 році

до 1 липня
2015 року

Тариф в Євро (€)

Курс НБУ 1€ = 23,5грн.

20 €ct/кВт*год

19 €ct/кВт*год

 

 

Тариф в Гривні (грн.)

4.7 грн/кВт*год

4.45 грн/кВт*год

8.4 грн/кВт*год

7.5 грн/кВт*год

Зміни у тарифі в порівнянні зі старим законом

на 1/3 більше

на 1/4 більше

2.2 рази більше

2.2 рази більше

Тариф за старим законом

3.5 грн/кВт*год

3.5 грн/кВт*год

3.89 грн/кВт*год

3.5 грн/кВт*год