Эксперт в области солнечной
энергетики для дома
+38 (068) 499-09-43
+38 (050) 637-76-33
Прием звонков:
Пн-Вс с 09:00 до 18:00

Держава купуватиме у домогосподарств електроенергію, вироблену з відновлюваних джерел, дорожче. Відповідні «зелені» тарифи від учора зросли на 3,6%. Які етапи потрібно пройти, якщо ви лише думаєте продавати електроенергію державі? – далі у публікації.

Від учора в Україні зросли на 3,6% зелені тарифи на електроенергію, вироблену з відновлюваних джерел приватними домогосподарствами. Це означає, що тепер кожне домогосподарство, яке має надлишкову електроенергію (за вирахуванням власного споживання), вироблену сонячними і вітряними електростанціями потужністю до 30 кВт, продаватиме її державі дорожче. 

З 12 лютого зелений тариф для сонячних електростанцій, введених в дію у 2016 році і експлуатованих домогосподарствами, зросте на 16,94 коп – до 4 грн 81,7 коп/ кВт-год (без ПДВ). 
 
Тариф для вітряних електростанцій, що запускаються до кінця 2019 року приватними домогосподарствами, підвищиться на 10,37 коп. до 2 грн 94,75 коп/ кВт-год (без ПДВ). 
 
Відповідне рішення закріплене постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, №3144 від 29 грудня 2015 року, яка вчора була офіційно оприлюднена в «Офіційному віснику України» за №10, ст. 468.
 
Тож, якщо ви замислюєтеся про перехід на зелені тарифи, для цього з’явилися ще більш сприятливі умови.
 
Зауважимо, щоб отримати зелений тариф для приватних домогосподарств потрібно пройти шість основних етапів

artnew15

— закупівля та монтаж системи сонячних батарей на даху, або фасаді домогосподарства;
— подання заяви-повідомлення та схеми підключення до місцевого Обленерго;
— узгодження енергопостачальником схеми підключення генеруючої установки в день отримання заяви-повідомлення;
— надання рахунку від Обленерго на оплату послуг з облаштування вузла обліку;
— протягом 5 робочих днів з моменту оплати послуг з облаштування вузла обліку Обленерго приводить вузол обліку у стан, придатний для вимірювання спожитої та виробленої електроенергії відповідно до схеми підключення;
— енергопостачальник (Обленерго) та власник господарства підписують додаткову угоду про купівлю-продаж електричної енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання.

Облік електроенергії 

Облік електроенергії забезпечується енергопостачальником. В межах домогосподарства Обленерго встановлює вузол обліку (лічильник), який вимірює обсяг спожитої домогосподарство електроенергії (взятої з мережі) і відпущеної в мережу електроенергії (виготовленої і не спожитої).

Знімання показів приладу щомісяця виконується енергопостачальником і може контролюватись власником домогосподарства. Обленерго не пізніше 10 числа кожного місяця надає споживачу звіт в електронній формі про покази лічильника, розмір та напрямки перетоків спожитої і згенерованої в мережу електроенергії.

 
Також енергопостачальник раз на 6 місяців має проводити у споживача контрольне знімання показів приладу обліку. 

Проведення розрахунків 

Щомісяця має виконуватись підрахунок різниці спожитої і згенерованої в електромережу енергії, позитивна різниця якої буде оплачуватись споживачу (власнику домогосподарства) на поточний рахунок згідно еленого тарифу.
 
За несвоєчасну оплату електроенергії Обленерго сплачує пеню згідно з Додатковою угодою. 

Договір купівлі-продажу 

Згідно даного договору між споживачем та енергопостачальником, останній зобов’язується придбати за зеленим тарифом всю електроенергію, вироблену генеруючою установкою споживача понад кількості спожитої за місяць електроенергії.

Потрібно пам’ятати

Згідно з Законом «Про електроенергетику» сонячна чи вітрова установка, встановлена в межах домогосподарства, не може бути потужністю більше 30 кВт і перевищувати існуючий договір енергопостачання в межах домогосподарства.
 
Господарі, котрі отримують енергію від вітряків чи сонячних батарей, зобов’язані використовувати лише сертифіковане обладнання, котре відповідає вітчизняній Системі стандартів із охорони праці. 
 
Також в Україні суворо заборонено продаж енергії, отриманої з приватних вітряків та сонячних батарей — продавати її можна, як вже зазначалося, лише державі за зеленим тарифом.
 
Микола Вигода